Vem coachar chefen?

I en arbetsvardag där förändring är konstant, kraven höga och tid för reflektion en bristvara, befinner sig dagens chefer i en komplex och ofta ensam roll. För Johanna Malmström, organisationskonsult på Starck & Partner, är det tydligt vad som krävs för att agera hållbart som chef: tillit, självinsikt – och någon att prata med.
Dela artikeln:

Johanna Malmström är organisationskonsult på Starck & Partner. För just Johannas del innebär det till stor del att hon coachar chefer, och det behövs.

– De flesta jag träffar beskriver chefsrollen som stimulerande, givande och spännande. Men många chefer känner sig ensamma, trots att de har människor omkring sig. Rollen är också utsatt. Man förväntas fatta kloka beslut, hantera konflikter och coacha andra, men vem coachar chefen? säger Johanna.

– Många chefer känner sig ensamma, trots att de har människor omkring sig.

Hållbart ledarskap kräver självreflektion

I samtalen med chefer märker Johanna tydligt vad som återkommer gång på gång, nämligen känslan av otillräcklighet.

– Det är en hög prestationstakt. Förändring är konstant. Jag möter arbetsglädje och stor kompetens, men också frustration och energibrist. Många chefer kämpar med frågor som ”Vad behöver jag förändra? Vad behöver jag acceptera?”

Den största utmaningen är ofta inte yttre krav, utan de inre. Cheferna kan ha höga ambitioner, driva sig själva hårt och använda sina styrkor så till den grad att det riskerar att bli ohållbart.

– Vi överanvänder våra styrkor. Det är vanligt att känna sig helt slut, tappa empati och inte hinna tänka klart. Jag brukar fråga: ”Vem tänker på dig?”, säger Johanna.

Jag brukar fråga: ”Vem tänker på dig?”

Här blir coaching ett viktigt stöd. Att ha någon att bolla med, någon som lyssnar och ställer utmanande frågor samt hjälper till att sortera tankarna, kan vara avgörande.

Att skapa trygghet och förändring

En viktig förutsättning för att coaching ska fungera är chefens egen vilja. Enligt Johanna blir det sällan bra när en chef blir ditskickad och sitter med armarna i kors. Motsatsen, när chefen själv vill och är redo att reflektera över sitt eget beteende, då kan det hända väldigt mycket.

Coaching hos Starck & Partner handlar inte om färdiga lösningar, utan om att stärka chefens egen förmåga. Fokus ligger på vardagsnära utveckling och konkreta beteendeförändringar. Johannas roll i denna process är att ”lägga örat mot rälsen och lyssna”. Hon har inga färdiga koncept, utan använder sin erfarenhetsbank, verktyg, forskning och coachande frågor.

– Det viktiga är inte vad som händer under samtalet utan vad som händer sen. Hur man testar nya sätt att agera, hur relationer förändras, hur tryggheten i teamet påverkas.

En fungerande chef kan skapa stora positiva effekter i hela organisationen. Eller som Johanna uttrycker det:

– En chef som funkar, det är ju det som bidrar till att hela organisationen fungerar.

Bygga tillit, delegera och fokus på långsiktigt lärande

För att kunna möta komplexa krav i framtiden tror Johanna att fler chefer behöver utveckla en mer coachande ledarstil. Det innebär att våga delegera, bygga tillit och fokusera på långsiktigt lärande, inte bara snabba resultat.

– Vi människor är gruppvarelser. Vi behöver mötas. Låt oss inte tappa det mänskliga mötet, hur digitala vi än blir, säger hon.

Samtidigt är det viktigt att chefen själv har en hållbar arbetsvardag. Johanna är själv det som kallas för ambivert – en blandning av att vara extrovert och introvert. Johanna beskriver att hon får energi av möten samtidigt som hon behöver tid för återhämtning.

– Det här är ett väldigt socialt jobb. Då måste jag också veta vad som ger energi och vad som tar. Det gäller alla som leder andra.

Vill du testa att bli coachad som chef?

Johannas råd till dig som chef: Fundera över vad du vill ha ut av en coaching och i vilken eller vilka situationer som det är relevant. Ha ett tydligt syfte. Och framför allt var beredd på att vara ärlig mot dig själv.

– Att bli coachad kräver mod. Men det kan verkligen göra skillnad, både för dig och för din verksamhet.

Tre tips till dig som är chef – och vill testa att bli coachad

  1. Vad vill du ha ut av en coaching? Ha ett tydligt syfte och ett mål med coachingen.
  2. Vara ärlig mot dig själv. Ha mod att lyfta det som inte fungerar, att vara sårbar, för att utvecklas i rollen.
  3. Det är inte själva coachtillfällena som är det viktigaste, det är vad som händer sen. Självled dig med att få till konkret beteendeförändring i vardagen.

Tre tips till dig som ny chef

  1. Sök stöd som exempelvis chefscoaching eller mentorskap – det är en styrka att söka stöd när vi behöver det.
  2. Se utvecklingspotentialen i din nya roll – när du begår misstag är det en chans till lärande.
  3. Gör mer av det som fungerar bra – det är en ögonöppnare till vad du ska fortsätta göra. Tro på dig själv!

Om coachning / Johanna Malmström

Johanna har en ovanlig kombination i sin bakgrund. Hon är civilekonom med inriktning på organisation och ledarskap, och har vidareutbildat sig till coach, stressterapeut och gått en basutbildning i psykoterapi. I över 15 år har hon arbetat med chefscoachning och ledarskapsutveckling och sedan tre och ett halvt år tillbaka är hon en del av Starck & Partner.

Vill du ta del av vår information direkt i din inkorg?

Vidare läsing

Distansarbetets vara eller icke vara

Så får vi ledarutveckling att leva vidare långt efter att utbildningen är slut

Konflikthantering på arbetsplatsen – Det visar att du tar ansvar både som arbetsgivare och medarbetare

Dags att ta chefers arbetsmiljö på allvar